Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli Boşanma 


Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de boşanma oranları son zamanlar da artış göstermektedir. Ülkemizde son yıllarda evlilik oranı düşerken, boşanma oranı hızla artmaktadır. Özellikle büyük kentlerde yaşayan ve genç çiftler boşanma sayısının büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Türk hukuk sistemimizde , boşanmaya ilişkin hükümler  1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun’da düzenlenmiştir. Taraflar kendi aralarında belli konularda ( nafaka, tazminat , velayet ) anlaşmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açılarak boşanma gerçekleşir. Ancak taraflardan biri boşanmak istemese veya eşler belli isteklerde uyuşmadıkları durumunda çekişmeli boşanma davası açılmaktadır.


Çekişmeli Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme Neresidir?   

Çekişmeli boşanma davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.


Çekişmeli Boşanma Davasında Görevli Mahkeme Neresidir?

Çekişmeli boşanma davalarında görevli mahkeme, Aile mahkemelerinin bulunduğu yerlerde bu mahkemeler , Aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye hukuk mahkemeleridir.


Çekişmeli Boşanma Davası Ne  Sürer?

Çekişmeli boşanma davaları , anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun sürmektedir. Çekişmeli boşanma davalarının  uzun sürmesinin nedenleri, tarafların istekleri noktasında anlaşmazlık olmasıdır. Dolayısıyla delillerin değerlendirilmesi, mahkemece yapılan araştırmaların geç gelmesi gibi nedenler çekişmeli boşanma sürecini uzatmaktadır.


Çekişmeli Boşanma Davasında Taraflar Ne Talep Eder?

Çekişmeli boşanma davası ile taraflar öncelikle boşanmalarını, nafaka, velayet ve mal paylaşımı ile ilgili taleplerde bulunabilir.


Çekişmeli Boşanma Davası İçin Avukat Tutmak Gerekir Mi?

Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına göre daha üzün süren ve tarafların haklılığının ispatı için savunma yaptığı ve delillerin değerlendirilip, tartışıldığı bir davadır. Bu yüzden tarafların öne sürdüğü delillerin inandırıcılığı, hukukiliği ve tutarlılığı için bir uzman boşanma avukatı ile sürdürülmesi gerekmektedir. Çekişmeli boşanma davası hukuk muhakemekeri kanunu usulünce yürütülmekte ve tarafların bu sürede süre kaçırma gibi usulü sıkıntılar yaşamaması için bir boşanma avukatı ile sürecin takip edilmesi önemlidir.